NorComp 180-044-203L031
180-044-203L031 picture photo
Mfg. Part Number
180-044-203L031
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
180-044-203L031.pdf
Availability of 180-044-203L031
QUANTITY
180-044-203L031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-044-203L031
Internal Part NumberEIS-180-044-203L031
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents180-044-203L031 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model180-044-20(2,3)Lxx1.pdf180-044-20(2,3)Lxx1.stp180-044-20(2,3)Lxx1.igs
Standard Package50
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-044-203L031
Related Links180-044, 180-044-203L031 Datasheet, NorComp Distributor
180-044-203L031 Details Description
Related parts for 180-044-203L031
RES 226K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG ADJ 10MSOP datasheet.pdf
IC DRIVER H-BRIDGE 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
LED CBI 5MM GRN DIFF TRI BLK datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 800MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf