NorComp 180-078-201L011
180-078-201L011 picture photo
Mfg. Part Number
180-078-201L011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
180-078-201L011.pdf
Availability of 180-078-201L011
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
180-078-201L011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-078-201L011
Internal Part NumberEIS-180-078-201L011
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series180
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-078-201L011
Related Links180-078, 180-078-201L011 Datasheet, NorComp Distributor
180-078-201L011 Details Description
Related parts for 180-078-201L011
RES 6K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OTP 4MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf