NorComp 180-M44-103L001
180-M44-103L001 picture photo
Mfg. Part Number
180-M44-103L001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
180-M44-103L001.pdf
Availability of 180-M44-103L001
QUANTITY
180-M44-103L001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-M44-103L001
Internal Part NumberEIS-180-M44-103L001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductHigh Density Screw Machined D-Sub Connectors
M-SERIES D-Sub Connectors
3D Model180-M44-103.pdf180-M44-103.stp180-M44-103.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series180-M, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A