NorComp 180-M44-113R011
180-M44-113R011 picture photo
Mfg. Part Number
180-M44-113R011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
180-M44-113R011.pdf
Availability of 180-M44-113R011
QUANTITY
180-M44-113R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-M44-113R011
Internal Part NumberEIS-180-M44-113R011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductHigh Density Screw Machined D-Sub Connectors
M-SERIES D-Sub Connectors
3D Model180-M44-113.pdf180-M44-113.stp180-M44-113.igs
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series180-M, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-M44-113R011
Related Links180-M44, 180-M44-113R011 Datasheet, NorComp Distributor
180-M44-113R011 Details Description
Related parts for 180-M44-113R011
JUMPER-H1505TR/A2015W/X 6" datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 110VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND CLEAR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 10A TO220AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W SGL 12V OUT SIP7 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 3A AC/DC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 2.2K OHM 4SIP datasheet.pdf