Vishay/Dale RNC55J1204BSBSL
RNC55J1204BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1204BSBSL
Brief Description
RES 1.2M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1204BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1204BSBSL
QUANTITY
RNC55J1204BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1204BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1204BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1204BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1204BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1204BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1204BSBSL
IC CPLD 32MC 10NS 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TRANSCVR BIDIR 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 5W T18 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
508 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A S363 datasheet.pdf