NorComp 180-M62-203L001
180-M62-203L001 picture photo
Mfg. Part Number
180-M62-203L001
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
180-M62-203L001.pdf
Availability of 180-M62-203L001
QUANTITY
180-M62-203L001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-M62-203L001
Internal Part NumberEIS-180-M62-203L001
M-SERIES D-Sub Connectors
3D Model180-M62-203.pdf180-M62-203.stp180-M62-203.igs
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-M62-203L001
Related Links180-M62, 180-M62-203L001 Datasheet, NorComp Distributor
180-M62-203L001 Details Description
Related parts for 180-M62-203L001
BOX ABS BLACK 6.52"L X 2.79"W datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 55NS 32PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.31 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 65PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf