NorComp 180-M62-213R011
180-M62-213R011 picture photo
Mfg. Part Number
180-M62-213R011
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
180-M62-213R011.pdf
Availability of 180-M62-213R011
QUANTITY
180-M62-213R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-M62-213R011
Internal Part NumberEIS-180-M62-213R011
M-SERIES D-Sub Connectors
3D Model180-M62-213.pdf180-M62-213.stp180-M62-213.igs
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-M62-213R011
Related Links180-M62, 180-M62-213R011 Datasheet, NorComp Distributor
180-M62-213R011 Details Description
Related parts for 180-M62-213R011
RACK ECONOMIZER 66.56X22X 30.75" datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 9BIT ECL 28-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 16SGL 2.36MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf