AVX Corporation 18081A361JAT2A
18081A361JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18081A361JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 360PF 100V NP0 1808
Datasheet Download
18081A361JAT2A.pdf
Availability of 18081A361JAT2A
QUANTITY
18081A361JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18081A361JAT2A
Internal Part NumberEIS-18081A361JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18081A361JAT2A
Related Links18081A3, 18081A361JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18081A361JAT2A Details Description
Related parts for 18081A361JAT2A
CONN PLUG BD/BD 30POS .4MM SMD datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2CHAN 3STATE 16TSSOP datasheet.pdf
FUSE 315A 690V 1FKE/78 AR UC datasheet.pdf
ADAPTER 15A-125V TO 5-15R datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG PNL MNT 13POS datasheet.pdf