AVX Corporation 18082A102KAT2A
18082A102KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18082A102KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 200V NP0 1808
Datasheet Download
18082A102KAT2A.pdf
Availability of 18082A102KAT2A
QUANTITY
18082A102KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18082A102KAT2A
Internal Part NumberEIS-18082A102KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18082A102KAT2A
Related Links18082A1, 18082A102KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18082A102KAT2A Details Description
Related parts for 18082A102KAT2A
IC RF PWR CNTRL 2GHZ SGL 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 32A 1 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD123F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 668X datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
JACK BULKHEAD PCB datasheet.pdf
FUSE 1.5A 125V PIN FAST datasheet.pdf