Seiko Instruments S-1132B21-M5T1G
S-1132B21-M5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1132B21-M5T1G
Brief Description
IC REG LDO 2.1V 0.3A SOT23-5
Datasheet Download
S-1132B21-M5T1G.pdf
Availability of S-1132B21-M5T1G
QUANTITY
S-1132B21-M5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1132B21-M5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1132B21-M5T1G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.1V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1132B21-M5T1G
Related LinksS-1132B, S-1132B21-M5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1132B21-M5T1G Details Description
Related parts for S-1132B21-M5T1G
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC LOAD SW HISIDE 1A SC75-6 datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 176K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 19.6X15.4MM 3.8MM datasheet.pdf
CONTACT PIN 14-16 AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
PMI CAP CONVEX YLW 15/32 FROSTED datasheet.pdf
IC OSC VCXO 122.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf