Sullins Connector Solutions EYM10DTAD
EYM10DTAD picture photo
Mfg. Part Number
EYM10DTAD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EYM10DTAD.pdf
Availability of EYM10DTAD
QUANTITY
EYM10DTAD Order Process
Ship out your order
Specifications of EYM10DTAD
Internal Part NumberEIS-EYM10DTAD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EYM10DTAD
Related LinksEYM1, EYM10DTAD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EYM10DTAD Details Description
Related parts for EYM10DTAD
AMBIENT LIGHT SENSOR 4CHIPLED datasheet.pdf
IC POT DGTL 128TP LN LP 14-TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 110.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC OVP REVERSE BATT PROTECT 4CSP datasheet.pdf
ETHERNET/IP NET INTERF MOD PARA datasheet.pdf
PWR HDR RA THOLE GOLD 20POS datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED LID KIT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 560UF 10V AXIAL datasheet.pdf