AVX Corporation 18082A222KAT2A
18082A222KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18082A222KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 200V NP0 1808
Datasheet Download
18082A222KAT2A.pdf
Availability of 18082A222KAT2A
QUANTITY
18082A222KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18082A222KAT2A
Internal Part NumberEIS-18082A222KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18082A222KAT2A
Related Links18082A2, 18082A222KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18082A222KAT2A Details Description
Related parts for 18082A222KAT2A
IC FPGA 61 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN UHF PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 4-16AWG datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT YELLOW 0.56" CC datasheet.pdf
RES 178 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 3W DO204AL datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 940W 24A M216 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf