AVX Corporation 18085C273JAT9A
18085C273JAT9A picture photo
Mfg. Part Number
18085C273JAT9A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 1808
Datasheet Download
18085C273JAT9A.pdf
Availability of 18085C273JAT9A
QUANTITY
18085C273JAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18085C273JAT9A
Internal Part NumberEIS-18085C273JAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18085C273JAT9A
Related Links18085C2, 18085C273JAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18085C273JAT9A Details Description
Related parts for 18085C273JAT9A
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MICROMANAGER 10% IND 16-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
IC DAC NANO 12BIT DUAL 10-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 8POS TIN datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 12NS 48TQFP datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 3.3V 60A 198W datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf