AVX Corporation 1808AA122JAT1A
1808AA122JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808AA122JAT1A
Brief Description
CAP CER 1200PF 1KV NP0 1808
Datasheet Download
1808AA122JAT1A.pdf
Availability of 1808AA122JAT1A
QUANTITY
1808AA122JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808AA122JAT1A
Internal Part NumberEIS-1808AA122JAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808AA122JAT1A
Related Links1808AA1, 1808AA122JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808AA122JAT1A Details Description
Related parts for 1808AA122JAT1A
IC MULTIPLEXER LVDS 1CH 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
OSC TCXO 12.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf