Vicor Corporation V48B24T250BG
V48B24T250BG picture photo
Mfg. Part Number
V48B24T250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V48B24T250BG.pdf
Availability of V48B24T250BG
QUANTITY
V48B24T250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B24T250BG
Internal Part NumberEIS-V48B24T250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B24T250BG
Related LinksV48B24, V48B24T250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B24T250BG Details Description
Related parts for V48B24T250BG
RES SMD 32.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 24V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 2.5V 6DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf