AVX Corporation 1808AC152KAT1A
1808AC152KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808AC152KAT1A
Brief Description
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
1808AC152KAT1A.pdf
Availability of 1808AC152KAT1A
QUANTITY
1808AC152KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808AC152KAT1A
Internal Part NumberEIS-1808AC152KAT1A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808AC152KAT1A
Related Links1808AC1, 1808AC152KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808AC152KAT1A Details Description
Related parts for 1808AC152KAT1A
FIXED IND 10UH 3.27A 33 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 53.5VC DO15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PANEL INNER 0.059" datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
8362-4 INSUL ANVIL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT FC-FC 8-PLEX datasheet.pdf
VARISTOR 558V 5KA DISC 14MM datasheet.pdf