AVX Corporation 1808AC183KAT3A
1808AC183KAT3A picture photo
Mfg. Part Number
1808AC183KAT3A
Brief Description
CAP CER 0.018UF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
1808AC183KAT3A.pdf
Availability of 1808AC183KAT3A
QUANTITY
1808AC183KAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808AC183KAT3A
Internal Part NumberEIS-1808AC183KAT3A
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808AC183KAT3A
Related Links1808AC1, 1808AC183KAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808AC183KAT3A Details Description
Related parts for 1808AC183KAT3A
JUMPER-H9991TR/1852VI/X 6" datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A TO220-3 datasheet.pdf
IC TXRX 3.3V MULTIPROTCOL 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG RED SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf