AVX Corporation 1808AC502MAT9A
1808AC502MAT9A picture photo
Mfg. Part Number
1808AC502MAT9A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5000PF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
1808AC502MAT9A.pdf
Availability of 1808AC502MAT9A
QUANTITY
1808AC502MAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808AC502MAT9A
Internal Part NumberEIS-1808AC502MAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance5000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808AC502MAT9A
Related Links1808AC5, 1808AC502MAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808AC502MAT9A Details Description
Related parts for 1808AC502MAT9A
BOX ALUM UNPAINTED 4.34"LX3.23"W datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS R/A datasheet.pdf
CBL RIBN 6COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
IC EEPROM COUNTER 237BIT C-PKG datasheet.pdf
MIC 8P MR 30CM datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 100 MILLIBAR GAUGE 5 datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 35A datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.1A 85 MOHM SMD datasheet.pdf