AVX Corporation 1808CA200JAT1A
1808CA200JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808CA200JAT1A
Brief Description
CAP CER 20PF 630V NP0 1808
Datasheet Download
1808CA200JAT1A.pdf
Availability of 1808CA200JAT1A
QUANTITY
1808CA200JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808CA200JAT1A
Internal Part NumberEIS-1808CA200JAT1A
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808CA200JAT1A
Related Links1808CA2, 1808CA200JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808CA200JAT1A Details Description
Related parts for 1808CA200JAT1A
IDC CABLE- AKR50A/ AE50M / APK50 datasheet.pdf
SOLDERING TIPS datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FUSE HOLDER CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 100V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 670MA 710 MOHM datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf