AVX Corporation 1808CC331KAT1A
1808CC331KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808CC331KAT1A
Brief Description
CAP CER 330PF 630V X7R 1808
Datasheet Download
1808CC331KAT1A.pdf
Availability of 1808CC331KAT1A
QUANTITY
1808CC331KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808CC331KAT1A
Internal Part NumberEIS-1808CC331KAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808CC331KAT1A
Related Links1808CC3, 1808CC331KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808CC331KAT1A Details Description
Related parts for 1808CC331KAT1A
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MULTIPLE POWER CTRLR 20-QFN datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 24V 5V 2X12V 375W datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
LM 3.5/135/21 BK 4.5MM PIN datasheet.pdf