AVX Corporation 1808CC473KAT1A
1808CC473KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808CC473KAT1A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 630V X7R 1808
Datasheet Download
1808CC473KAT1A.pdf
Availability of 1808CC473KAT1A
QUANTITY
1808CC473KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808CC473KAT1A
Internal Part NumberEIS-1808CC473KAT1A
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808CC473KAT1A
Related Links1808CC4, 1808CC473KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808CC473KAT1A Details Description
Related parts for 1808CC473KAT1A
RES 13.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF DVR 8BIT N-INV 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 38POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE D 10POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT SKT datasheet.pdf