AVX Corporation 1808GA121KAT1A
1808GA121KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808GA121KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 2KV NP0 1808
Datasheet Download
1808GA121KAT1A.pdf
Availability of 1808GA121KAT1A
QUANTITY
1808GA121KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808GA121KAT1A
Internal Part NumberEIS-1808GA121KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808GA121KAT1A
Related Links1808GA1, 1808GA121KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808GA121KAT1A Details Description
Related parts for 1808GA121KAT1A
AC/DC CONVERTER 5.1V 115W datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 30VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
C/A,1.8MM,ZIP RIS,LC-LC(XG) datasheet.pdf
RES SMD 8.56KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
33U PANEL RAILS FOR RACK MOUNT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A 3MCPH datasheet.pdf