Vishay/Sprague T95B156M016EZSL
T95B156M016EZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95B156M016EZSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 16V 20% 1611
Datasheet Download
T95B156M016EZSL.pdf
Availability of T95B156M016EZSL
QUANTITY
T95B156M016EZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95B156M016EZSL
Internal Part NumberEIS-T95B156M016EZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)550 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95B156M016EZSL
Related LinksT95B156, T95B156M016EZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95B156M016EZSL Details Description
Related parts for T95B156M016EZSL
MAG CARD RDR SWIPE TRK1/2 datasheet.pdf
SWITCH KNOB MOM 2POS DPST BLACK datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC POWER DIST SWITCH ADJ 10SON datasheet.pdf
IC DATA SEL/MUX 3ST 8X1 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 15POS PIN datasheet.pdf