AVX Corporation 1808GA151JAT1A
1808GA151JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808GA151JAT1A
Brief Description
CAP CER 150PF 2KV NP0 1808
Datasheet Download
1808GA151JAT1A.pdf
Availability of 1808GA151JAT1A
QUANTITY
1808GA151JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808GA151JAT1A
Internal Part NumberEIS-1808GA151JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808GA151JAT1A
Related Links1808GA1, 1808GA151JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808GA151JAT1A Details Description
Related parts for 1808GA151JAT1A
CONN RCPT PIN .025-.037" SOLDER datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 400MA 250VAC/VDC datasheet.pdf
HOLDER W/LED 3MM RED RT ANG SGL datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 11A QC TERM datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 55NS 84PLCC datasheet.pdf
IC LASR CTRLR 7CHAN 5.5V 25CSBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 7A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DUST CAP FOR HMUA CONNECTORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf