AVX Corporation 1808GA331KATME
1808GA331KATME picture photo
Mfg. Part Number
1808GA331KATME
Brief Description
CAP CER 330PF 2KV NP0 1808
Datasheet Download
1808GA331KATME.pdf
Availability of 1808GA331KATME
QUANTITY
1808GA331KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808GA331KATME
Internal Part NumberEIS-1808GA331KATME
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808GA331KATME
Related Links1808GA3, 1808GA331KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808GA331KATME Details Description
Related parts for 1808GA331KATME
SIDACTOR BIDIR 190V 400A TO-92 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
DC/DC TH 2A 48-15V XHE datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
VARISTOR 324V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf