AVX Corporation 1808HC152KAT3A
1808HC152KAT3A picture photo
Mfg. Part Number
1808HC152KAT3A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 3KV X7R 1808
Datasheet Download
1808HC152KAT3A.pdf
Availability of 1808HC152KAT3A
QUANTITY
1808HC152KAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808HC152KAT3A
Internal Part NumberEIS-1808HC152KAT3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808HC152KAT3A
Related Links1808HC1, 1808HC152KAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808HC152KAT3A Details Description
Related parts for 1808HC152KAT3A
RES SMD 1.91K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EH HSNG NICKEL - BPJJ0 SER datasheet.pdf
RES MO 1/2W 22K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 38.3KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PAC-CTLX-SD15-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.06A 110 MOHM datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
IC FPGA 267 I/O 256VF datasheet.pdf
CAP FILM 1.5 NF 2.5% 100VDC AXIA datasheet.pdf