AVX Corporation 1808HC152KATME
1808HC152KATME picture photo
Mfg. Part Number
1808HC152KATME
Brief Description
CAP CER 1500PF 3KV X7R 1808
Datasheet Download
1808HC152KATME.pdf
Availability of 1808HC152KATME
QUANTITY
1808HC152KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808HC152KATME
Internal Part NumberEIS-1808HC152KATME
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808HC152KATME
Related Links1808HC1, 1808HC152KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808HC152KATME Details Description
Related parts for 1808HC152KATME
CONN TERM BLK RAIL MNT 32 PA BG datasheet.pdf
THERM COND ADH TC-2810 37 ML datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 6POS datasheet.pdf
8366-3 INSUL PUNCH datasheet.pdf
RES 0.261 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 20 CONTA datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1/4W 0805 WIDE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A SC59 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf