AVX Corporation 1808JA100KAT1A
1808JA100KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808JA100KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 4KV NP0 1808
Datasheet Download
1808JA100KAT1A.pdf
Availability of 1808JA100KAT1A
QUANTITY
1808JA100KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808JA100KAT1A
Internal Part NumberEIS-1808JA100KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808JA100KAT1A
Related Links1808JA1, 1808JA100KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808JA100KAT1A Details Description
Related parts for 1808JA100KAT1A
JUMPER-H1500TR/A3049N/H1500TR12" datasheet.pdf
CUTTER TIP CIRCULAR 6.58" datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL8009 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
RES 9.9M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 10 V datasheet.pdf