Vishay/Dale RWR81S2R94FSS73
RWR81S2R94FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R94FSS73
Brief Description
RES 2.94 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R94FSS73.pdf
Availability of RWR81S2R94FSS73
QUANTITY
RWR81S2R94FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R94FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R94FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R94FSS73
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R94FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R94FSS73 Details Description
Related parts for RWR81S2R94FSS73
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.9PF 25V 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER SH 10POS TOP 1MM TIN datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 15.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG FLEX 32POS SKTS datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
INDENTER, INSULATION datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V T/H datasheet.pdf