Sullins Connector Solutions HCC13HEYS
HCC13HEYS picture photo
Mfg. Part Number
HCC13HEYS
Brief Description
FML CRD EDGE .100 13POS HL LOW P
Datasheet Download
HCC13HEYS.pdf
Availability of HCC13HEYS
QUANTITY
HCC13HEYS Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC13HEYS
Internal Part NumberEIS-HCC13HEYS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions13
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC13HEYS
Related LinksHCC1, HCC13HEYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC13HEYS Details Description
Related parts for HCC13HEYS
CONN HEADER .100 SINGL R/A 2POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 2CH 16SOIC datasheet.pdf
T50ROSEC24 EDGE CLIP/TIE ASMY datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
ANTENNA CHIP DIELECTRIC 2640MHZ datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
3 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 8DFN datasheet.pdf