AVX Corporation 1808JA330KATME
1808JA330KATME picture photo
Mfg. Part Number
1808JA330KATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 4KV NP0 1808
Datasheet Download
1808JA330KATME.pdf
Availability of 1808JA330KATME
QUANTITY
1808JA330KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808JA330KATME
Internal Part NumberEIS-1808JA330KATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808JA330KATME
Related Links1808JA3, 1808JA330KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808JA330KATME Details Description
Related parts for 1808JA330KATME
INSERT MALE 40POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS FH .8MM BRD-BRD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 143 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 5POS 0.50MM R/A datasheet.pdf