AVX Corporation 1808SA200JAT1A
1808SA200JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808SA200JAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 1.5KV NP0 1808
Datasheet Download
1808SA200JAT1A.pdf
Availability of 1808SA200JAT1A
QUANTITY
1808SA200JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808SA200JAT1A
Internal Part NumberEIS-1808SA200JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808SA200JAT1A
Related Links1808SA2, 1808SA200JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808SA200JAT1A Details Description
Related parts for 1808SA200JAT1A
IC OCT TRANSP D-TYP LATCH 20SSOP datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 10BIT 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.74 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf
CONN HOUSING CRIMP 5POS 2.54MM datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 8POS datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
MOD TXRX 15XXNM 45CH DWDM SFP datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf