AVX Corporation 1808SA221MAT1A
1808SA221MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808SA221MAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1808
Datasheet Download
1808SA221MAT1A.pdf
Availability of 1808SA221MAT1A
QUANTITY
1808SA221MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808SA221MAT1A
Internal Part NumberEIS-1808SA221MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808SA221MAT1A
Related Links1808SA2, 1808SA221MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808SA221MAT1A Details Description
Related parts for 1808SA221MAT1A
IC FILTER 8TH ORD LOWPASS 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
POLARIZIER & ADAPTER datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.8A 109 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 15ppm 8pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 100V DO-204AL datasheet.pdf
26500 61C 61#20 P BY PLUG LC datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0603 C0G 1.5nF 50V datasheet.pdf