AVX Corporation 1808SA221MAT1A
1808SA221MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808SA221MAT1A
Brief Description
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1808
Datasheet Download
1808SA221MAT1A.pdf
Availability of 1808SA221MAT1A
QUANTITY
1808SA221MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808SA221MAT1A
Internal Part NumberEIS-1808SA221MAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808SA221MAT1A
Related Links1808SA2, 1808SA221MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808SA221MAT1A Details Description
Related parts for 1808SA221MAT1A
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SO datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 22POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
P-CLAMP (BOEING SPEC) datasheet.pdf
MKP 1.8UF 5% 1250VDC DRAWING T2 datasheet.pdf