AVX Corporation 1808SC221MAT1A
1808SC221MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808SC221MAT1A
Brief Description
CAP CER 220PF 1.5KV X7R 1808
Datasheet Download
1808SC221MAT1A.pdf
Availability of 1808SC221MAT1A
QUANTITY
1808SC221MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808SC221MAT1A
Internal Part NumberEIS-1808SC221MAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808SC221MAT1A
Related Links1808SC2, 1808SC221MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808SC221MAT1A Details Description
Related parts for 1808SC221MAT1A
SW ROTARY DIP HEX FLUSH RA 20V datasheet.pdf
PATCHCORD SOCKET-PIN PLUG RED datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENS 1500PSI 22MM M12-1.5 6G 5V datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE 22-18AWG 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
LED WARM-WHITE COB 90 CRI datasheet.pdf
AB 9C 6#16, 3#12 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 68 UF 20% 16 V datasheet.pdf