AVX Corporation 1808SC471KAT1A
1808SC471KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808SC471KAT1A
Brief Description
CAP CER 470PF 1.5KV X7R 1808
Datasheet Download
1808SC471KAT1A.pdf
Availability of 1808SC471KAT1A
QUANTITY
1808SC471KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808SC471KAT1A
Internal Part NumberEIS-1808SC471KAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808SC471KAT1A
Related Links1808SC4, 1808SC471KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808SC471KAT1A Details Description
Related parts for 1808SC471KAT1A
RES 10 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY RF SPST 250MA 5V datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16QSOP datasheet.pdf
OSC XO 400.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
OSC XO 16.625MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 4TMLF datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
BLZP 5.00/21/180LR SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM datasheet.pdf