AVX Corporation 1808SC681KAT1A
1808SC681KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808SC681KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 680PF 1.5KV X7R 1808
Datasheet Download
1808SC681KAT1A.pdf
Availability of 1808SC681KAT1A
QUANTITY
1808SC681KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808SC681KAT1A
Internal Part NumberEIS-1808SC681KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808SC681KAT1A
Related Links1808SC6, 1808SC681KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808SC681KAT1A Details Description
Related parts for 1808SC681KAT1A
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/5W 2010 datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM SMD AU 30POS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE RA SKT datasheet.pdf