Abracon Corporation ATFC-0402-3N1-BT
ATFC-0402-3N1-BT picture photo
Mfg. Part Number
ATFC-0402-3N1-BT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.1NH 380MA 450 MOHM
Datasheet Download
ATFC-0402-3N1-BT.pdf
Availability of ATFC-0402-3N1-BT
QUANTITY
ATFC-0402-3N1-BT Order Process
Ship out your order
Specifications of ATFC-0402-3N1-BT
Internal Part NumberEIS-ATFC-0402-3N1-BT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesATFC RF Thin Film Chip Inductors
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelATFC-0402.pdfATFC-0402.stp
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesATFC-0402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - CoreCeramic
Inductance3.1nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating380mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)450 mOhm Max
Q @ Freq13 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Frequency - Test500kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.015" (0.37mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATFC-0402-3N1-BT
Related LinksATFC-040, ATFC-0402-3N1-BT Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATFC-0402-3N1-BT Details Description
Related parts for ATFC-0402-3N1-BT
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 830MA 1.26 OHM datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 3W 1225 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC FPGA 96 I/O 121CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf