Rubycon 180MXC2200MEFCSN35X50
180MXC2200MEFCSN35X50 picture photo
Mfg. Part Number
180MXC2200MEFCSN35X50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
180MXC2200MEFCSN35X50.pdf
Availability of 180MXC2200MEFCSN35X50
QUANTITY
180MXC2200MEFCSN35X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180MXC2200MEFCSN35X50
Internal Part NumberEIS-180MXC2200MEFCSN35X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.65A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180MXC2200MEFCSN35X50
Related Links180MXC2200, 180MXC2200MEFCSN35X50 Datasheet, Rubycon Distributor
180MXC2200MEFCSN35X50 Details Description
Related parts for 180MXC2200MEFCSN35X50
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 16DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO214AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A SMD TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FET RF N CH 28V 50MA 249-06 datasheet.pdf