Stackpole Electronics Inc. RSMF1JB10R0
RSMF1JB10R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JB10R0
Brief Description
RES METAL OX 1W 10 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF1JB10R0.pdf
Availability of RSMF1JB10R0
QUANTITY
RSMF1JB10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JB10R0
Internal Part NumberEIS-RSMF1JB10R0
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JB10R0
Related LinksRSMF1, RSMF1JB10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JB10R0 Details Description
Related parts for RSMF1JB10R0
BOX ABS TRN GRN 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 RED/RED BOOT 4' datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 200MA 20V datasheet.pdf
PANEL METAL 7.32X5.35X.06" - NBX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SOT-26W datasheet.pdf
BRACKET SYSTEM datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35 datasheet.pdf