Vishay Semiconductor/Diodes Division 180NQ035
180NQ035 picture photo
Mfg. Part Number
180NQ035
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 35V 180A HALF-PAK
Datasheet Download
180NQ035.pdf
Availability of 180NQ035
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
180NQ035 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180NQ035
Internal Part NumberEIS-180NQ035
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io)180A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 180A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr15mA @ 35V
Capacitance @ Vr, F7700pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67 HALF-PAK
Supplier Device PackageHALF-PAK
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180NQ035
Related Links180N, 180NQ035 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
180NQ035 Details Description
Related parts for 180NQ035
TVS DIODE 300VWM 482VC SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.63V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 12POS 3.81MM R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.25A 115V datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeB 2.0 4 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf