Rubycon 180USC1000MEFCSN30X30
180USC1000MEFCSN30X30 picture photo
Mfg. Part Number
180USC1000MEFCSN30X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
180USC1000MEFCSN30X30.pdf
Availability of 180USC1000MEFCSN30X30
QUANTITY
180USC1000MEFCSN30X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180USC1000MEFCSN30X30
Internal Part NumberEIS-180USC1000MEFCSN30X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSC Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSC
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180USC1000MEFCSN30X30
Related Links180USC1000, 180USC1000MEFCSN30X30 Datasheet, Rubycon Distributor
180USC1000MEFCSN30X30 Details Description
Related parts for 180USC1000MEFCSN30X30
IC REG BUCK 3.3V 1.2A SYNC 10SON datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 11V 5TSSOP datasheet.pdf
FOPC BOA 18DB SC/UPC DW SM datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 70.1VC SMCJ datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 500MA DO219 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BNCTO BNC STRT PLUG 1200" datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD datasheet.pdf