Vishay/Dale RN55E1113BRSL
RN55E1113BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1113BRSL
Brief Description
RES 111K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1113BRSL.pdf
Availability of RN55E1113BRSL
QUANTITY
RN55E1113BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1113BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1113BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)111k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1113BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1113BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1113BRSL Details Description
Related parts for RN55E1113BRSL
MODULE PWR ENT DL FUSE 250V datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ISO TO220 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 200V 208A SP6 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 332 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 34POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 8A TO220AC datasheet.pdf