NorComp 181-M26-213R141
181-M26-213R141 picture photo
Mfg. Part Number
181-M26-213R141
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
181-M26-213R141.pdf
Availability of 181-M26-213R141
QUANTITY
181-M26-213R141 Order Process
Ship out your order
Specifications of 181-M26-213R141
Internal Part NumberEIS-181-M26-213R141
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductHigh Density Screw Machined D-Sub Connectors
3D Model181-M26-213.pdf181-M26-213.stp181-M26-213.igs
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series181-M, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)181-M26-213R141
Related Links181-M26, 181-M26-213R141 Datasheet, NorComp Distributor
181-M26-213R141 Details Description
Related parts for 181-M26-213R141
SWITCH KNOB STRAIGHT .50" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 39UF 60V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf