Xilinx XC4005E-2TQ144I
XC4005E-2TQ144I picture photo
Mfg. Part Number
XC4005E-2TQ144I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 112 I/O 144TQFP
Datasheet Download
XC4005E-2TQ144I.pdf
Availability of XC4005E-2TQ144I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XC4005E-2TQ144I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4005E-2TQ144I
Internal Part NumberEIS-XC4005E-2TQ144I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLXC4000E,XLA,1700L,E,EL,17S00,XL Families 28/Jul/2010
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesXC4000E/X
Number of LABs/CLBs196
Number of Logic Elements/Cells466
Total RAM Bits6272
Number of I/O112
Number of Gates5000
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-TQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC4005E-2TQ144I
Related LinksXC4005E, XC4005E-2TQ144I Datasheet, Xilinx Distributor
XC4005E-2TQ144I Details Description
Related parts for XC4005E-2TQ144I
RES SMD 75 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
KIT DEV STARTERS FOR MC13191,192 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 20% 2924 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CAP FILM 7400PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 0.100 SMD R/A GOLD datasheet.pdf
GROMMET 0.188" RUBBER BLACK datasheet.pdf
MICRO 25 F 18" YEL JACKP A174 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 40V 10W datasheet.pdf