Vishay/BCcomponents MCS04020C8873FE000
MCS04020C8873FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C8873FE000
Brief Description
RES SMD 887K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C8873FE000.pdf
Availability of MCS04020C8873FE000
QUANTITY
MCS04020C8873FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C8873FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C8873FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C8873FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C8873FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C8873FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C8873FE000
RES SMD 402 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 20AWG BLK 500' datasheet.pdf
POT 500 OHM 1000W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
LED COB WHT 6.3MM 2700K 80CRI datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 240MA 6.3 OHM TH datasheet.pdf
MOD WIFI 802.11B/G/N W/ANT UART datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf