Susumu RG1608V-2051-D-T5
RG1608V-2051-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-2051-D-T5
Brief Description
RES SMD 2.05KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-2051-D-T5.pdf
Availability of RG1608V-2051-D-T5
QUANTITY
RG1608V-2051-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-2051-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-2051-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-2051-D-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-2051-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-2051-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-2051-D-T5
TERMINAL TURRET DUAL .078" L datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 697-FCBGA datasheet.pdf
RAFIX 22FS QC LED CLIP YELLOW datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED/GRN BICOLOR RA datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 500VAC 450VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 32 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 20ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 130NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf