Microsemi Commercial Components 2EZ3.6DE3/TR12
2EZ3.6DE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ3.6DE3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ3.6DE3/TR12.pdf
Availability of 2EZ3.6DE3/TR12
QUANTITY
2EZ3.6DE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ3.6DE3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ3.6DE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr80µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ3.6DE3/TR12
Related Links2EZ3.6D, 2EZ3.6DE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ3.6DE3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ3.6DE3/TR12
IC LATCH TRANSP OCTAL D 20-DIP datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 86POS DL .100 BLK datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SW PLUNGER DPDT 10A SCREW 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.115" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf