EPCOS (TDK) B32231D6105K000
B32231D6105K000 picture photo
Mfg. Part Number
B32231D6105K000
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
B32231D6105K000.pdf
Availability of B32231D6105K000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32231D6105K000 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32231D6105K000
Internal Part NumberEIS-B32231D6105K000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB32231D Series 13/Mar/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32231
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.630" W, 0.354" T x 1.063" L (16.00mm, 9.00mm x 27.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32231D6105K000
Related LinksB32231D, B32231D6105K000 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32231D6105K000 Details Description
Related parts for B32231D6105K000
CONN RCPT 22POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485 DIFF 3V 8NSOIC datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X6S 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 1A TO220AC datasheet.pdf
CONN CRIMP CONTACTS 2MM datasheet.pdf