Abracon Corporation AST3TQ53-T-20.000MHZ-2-SW
AST3TQ53-T-20.000MHZ-2-SW picture photo
Mfg. Part Number
AST3TQ53-T-20.000MHZ-2-SW
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 20.000MHZ CL SNWV SMD
Datasheet Download
AST3TQ53-T-20.000MHZ-2-SW.pdf
Availability of AST3TQ53-T-20.000MHZ-2-SW
QUANTITY
AST3TQ53-T-20.000MHZ-2-SW Order Process
Ship out your order
Specifications of AST3TQ53-T-20.000MHZ-2-SW
Internal Part NumberEIS-AST3TQ53-T-20.000MHZ-2-SW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAST3TQ53.pdfAST3TQ53.stp
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesAST3TQ53
PackagingBulk
TypeTCXO
Frequency20MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±280ppb
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.083" (2.10mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AST3TQ53-T-20.000MHZ-2-SW
Related LinksAST3TQ53-T-2, AST3TQ53-T-20.000MHZ-2-SW Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AST3TQ53-T-20.000MHZ-2-SW Details Description
Related parts for AST3TQ53-T-20.000MHZ-2-SW
Connector Header 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 56POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CAP MICA 0.056UF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf